Szankciók? Miről beszélünk? – több mint egymilliárd dollárt fizettek ki Moszkvának amerikai vállalatok
Az Egyesült Államok lett a legnagyobb külföldi adózó az országban.
A magyar mezőgazdaságra is hatással lehet a bizottság következő lépése.
Az EU arra készül, hogy a tagállamok vétóját megkerülve, fogadná el az Oroszország elleni közelgő 16. szankciócsomagot – írta a The European Conservative.
Míg a külpolitikai döntésekhez az uniós szerződések értelmében valamennyi tagállam egyhangú hozzájárulása szükséges, az EU Tanácsa a hírek szerint úgy tervezi az eljárás megváltoztatását, hogy a szavazást miniszteri szintre minősíti vissza – külpolitikai helyett „kereskedelemiek” nevezve a döntést – , ahol a minősített többség is elegendő az elfogadáshoz.
Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter az X-oldalán dicsekedett ezzel a mutatvánnyal, és elismerte, a cél az, hogy
megakadályozzák az olyan országokat, mint Magyarország és Szlovákia,
hogy éljenek – törvényes – vétójogukkal, ha úgy vélik, hogy a csomag egyes elemei kontraproduktívak lennének, vagy jobban ártanának Európa gazdaságának, mint Oroszországnak.
A külügyminiszter arra is utalt, hogy
a vétójog kikerülése nem elszigetelt eset, hanem egy új szabvány kezdete lehet.
„Isten mindenféle embert felhasznál az ő [sic] céljaira. A PiS-nek [Jog és Igazságosság] köszönhetően az európai alapok a jogállamiság betartásától függenek. Orbán [Viktor] miniszterelnöknek köszönhetően elmozdulunk a vétótól a szankciók ügyében” – írta Sikorski január 15-én, szerdán.
A The Hungarian Conservative szerint az ideológiailag vezérelt jogállmai zsarolás és a tagállamok vétójogának kikerülésének esetében is
kulcsszerepet játszik Donald Tusk liberális lengyel kormánya.
Ugyanis Varsó nemrégiben vette át az EU Tanácsának hat hónapos soros elnökségét, és úgy tűnik, ezt az időt arra akarja felhasználni, hogy minél több hatalmat adjon át a nemzetállamoktól Brüsszelnek.
A portál szerint azonban felmerül a kérdés, hogy az előző tizenöt szankciócsomagot miért „külpolitikai” döntésként fogadták el? Egyértelmű, hogy Brüsszelnek már csak a tagállamok jogainak megsértésével tudja folytatni megkérdőjelezhető szankciós politikáját.
Ezt is ajánljuk a témában
Az Egyesült Államok lett a legnagyobb külföldi adózó az országban.
A The Hungarian Conservative szerint a csomag kulcsfontosságú eleme, amely valószínűleg heves vitákat fog okozni az uniós belül a már szankciókkal sújtott orosz műtrágyákra kivetett vámok jelentős emelésének terve.
Európa számára most is rendelkezésre állnak alternatív ellátási lehetőségek, de
a hatalmas árkülönbséget meg kell majd fizetni – először a gazdáknak, majd a fogyasztóknak.
Brüsszel attól tart, hogy Magyarország és Szlovákia a mezőgazdasági ágazatuk és polgáraik érdekében megvétózná a tervezetet. A minősített többségi szavazásra való áttéréssel precedenst akar teremteni, amelyre a jövőben hasonló döntéseket lehet alapozni, és folyamatosan „eltávolodni” a vétójogtól minden más területen, ahogy Sikorski javasolta.
Ezt is ajánljuk a témában
Akad olyan is, aki nem hajlandó betartani Donald Tuskék parancsát.
***